Ті, хто брав Берлін. Доля бомбера
5 травня 2015, 12:34

Їхня війна закінчилася 70 років тому. У кожного своя фронтова історія, але їх об’єднує одна на всіх Перемога. Громадське.Кременчук до 70-ї річниці Перемоги над нацизмом підготувало серію документальних епізодів про ветеранів Великої Вітчизняної у проекті «Ті, хто брав Берлін». Не всі вони дійшли до столиці нацистської Німеччини: одні звільняли Прагу та Відень, інші − Белград та Варшаву. Однак для кожного фронтовика взяття Берліна стало фіналом найкривавішої війни в історії людства та кінцем коричневої чуми в Європі.

Доля бомбера

Юнак із Полтавщини Яків Мочайло почав війну повітряним стрілком на застарілих ТБ-3. Із 9 тихохідних бомбардувальників, що вилітали на завдання, поверталися одиниці.

Бомбер Яків Мочайло за всю війну здійснив 160 нічних бойових вильотів. Бомбив Берлін, Кенінгсберг, Плоешті та Свінемюнде. Став одним із перших, хто почав літати на американських бомбардувальниках Б-25, які поставлялися СРСР по ленд-лізу. Починав служити з легендарним Миколою Гастелло, а своє життя завершив у Кременчуці, де жив на вулиці з однойменною назвою на честь людини, яка здійснила один із перших таранів на колону німецької техніки.