ПЕРШІ – НА СЕЛІ. Досвід Полтавщини
5 червня 2017, 14:00

Громади на селі гуртуються навколо спільної ідеї енергоефективності. Сучасні технології дають можливість розвивати занедбану за 25 років місцеву інфраструктуру.

Стрімке подорожчання електрики та блакитного палива змусило селян шукати шляхи до здешевлення вартості комунальних послуг. Більшість звернулася за європейським досвідом та міжнародною фінансовою підтримкою.

У підсумку енергоефективні технології дісталися різних районів Полтавщини.

Навіть звична для України процедура, коли у сільських школах та дитячих садках змінюють старі дерев’яні вікна і двері на пластикові, дає значну економію коштів на опаленні.

Директор Черняківської сільської школи Валентина Хоменко показала класи, які за рахунок заміни вікон вдалося знову залучити до навчального процесу.

А в деяких селах прогрес рушив ще далі. Там стали встановлювати автономні теплові пункти та сонячні колектори. Досвід громади села Коханівка Полтавської області тому переконливий приклад. Громадський активіст Віктор Борсук запевняє, що таким чином вдалося забезпечити дитячий садок гарячим водопостачанням та опаленням, а також зберегти саме приміщення.

Гроші на автономну котельну та сонячні колектори громада отримала у якості гранту від ООН та Євросоюзу. Тож тепер у садочку постійно є гаряча вода та опалення. Загальна вартість проекту 470 551  гривень. Гроші від ЄС/ПРООН — 318 тис. грн., Артемівська селищна рада — 129 тис. грн. Крім того мешканці Коханівської громади змогли зібрати свою частку грошей для реалізації проекту — 23 551  грн.

Сучасні технології стали реальністю і для жителів села Кочубеївка. Завдяки сонячним панелям у селі з’явилося освітлення на вулицях. Вперше за 25 років.

Також, за словами голови громадської організації «Спільна думка» Сергія Одаренка, запровадження нових технологій дозволило взимку відновити навчання в частині учбових кабінетів. Це стало можливо завдяки тепловим насосам, які придбали через міжнародний грант для розвитку місцевих громад. Насос може працювати при температурі -25°C. Його встановлення разом з прокладанням електромережі склало близько 25 тисяч гривень. Головну економію педагоги вбачають у зменшенні витрат на електроенергію.

Давайте подумаємо раціонально. Якщо в класі холодно — будемо вмикати електрокамін, який споживає 2 кВт. У свою чергу тепловий насос витрачає 1,6 кВт, але обігріває приміщення повністю. Тоді як електрокаміном ви можете опалювати цілий день, проте так і не обігрієте весь клас. Ось вам і ефект від нового обладнання.

© Сергій Одаренко — голова громадської організації «Спільна думка»

Це не кондиціонер! А саме тепловий насос, який придбали в Кочубеївці для школи

Окрім теплового насосу згідно міжнародного гранту у школі встановили 44 металопластикові вікна та 5 дверей.

Після заміни вікон у витратах на опалення змогли заощадити близько 12 тис. грн. на рік.

© Сергій Одаренко — голова громадської організації «Спільна думка»

Експерти стверджують, що перевести села в Україні на альтернативні джерела енергії можливо. Замінити чверть або третину обсягу імпортного газу місцевим біопаливом — цілком реально.

Потрібна лише державна підтримка та зміни в менталітеті населення.


Текст — Тарас Деркач
Зйомка — Олександр Семеняка
Монтаж — Вячеслав Герасименко

Матеріали підготовлені ГО «Кременчуцьке Громадське Телебачення» для проекту «Україна+» за підтримки Internews