Не реформа. Благодійники чи шахраї?
19 грудня 2017, 18:47

Доки в Україні чекають на медичну реформу, яку впроваджує міністерство охорони здоров’я, на селі страждають від відсутності лікарських кадрів. Навіть існуючи фельдшерсько-акушерські пункти не відповідають потребам населення, адже тут є лише медсестра, а от за іншими послугами селянам потрібно їхати до міста. Тим, хто не може цього зробити залишається довіряти різним візитерам, які називають себе благодійниками, представляються учасниками різних недержавних медичних програм та прикриваються чиновниками з обласного Департаменту охорони здоров’я.

Уявіть ситуацію, коли до вас підходять невідомі, представляються як учасники благодійної програми, пропонують на місці перевірити ваш зір та відразу продають окуляри. Відсутність нормальної первинної медицини на селі стає широким полем для таких ділків. Іноді вони співпрацюють з районними лікарями та використовують приміщення місцевих ФАПи. Звісно необхідно офтальмологічного обладнання тут немає, а отже під питанням якість діагностики. Втім, кошти, за виписані окуляри, беруть неодмінно.

Скандал розгорівся у селі Недогарки Полтавської області, де молодики ходили по селу і пропонували придбати в них окуляри. Одна з жінок розповіла, що до неї в магазині звернувся невідомий чоловік з пропозицією придбати нові окуляри. Тут же, в приміщенні магазину, він розгорнув свій стенд з таблицею, перевірив зір і запропонував окуляри за 200 гривень. Жіночка погодилася і придбала їх, оскільки старі окуляри вже зносилися, а за новими їхати до міста дуже великий клопіт.

Однак не всім у Недогарках сподобалися ці заїжджі комівояжери і селяни згуртувалися та вигнали їх з села.

Наступного дня після інциденту, 13 вересня 2017 року, в селі відбулося виїзне флюрографчне обстеження місцевого населення. До медиків, які здійснювали цю процедуру, приєдналася жінка — офтальмолог, яка перевіряла зір у пенсіонерів, які прийшли на прийом. Усе це відбувалося в приміщенні місцевого ФАПу. Про цей захід люди дізналися з оголошення, яке було вивішено у сільській раді. У ньому говорилося про те, що благодійний фонд здійснює соціальну програму «Добре бачу». Згідно з цією програмою мешканцям надаватиметься професійна консультація і кваліфікований підбір окулярів.

Конкуренція на селі

Однак, віднайшовся активіст, який викликав поліцію і заявив, що в медпункті працюють самозванці, які дурять людей. Мовляв, його бабусі такі фахівці продали окуляри за 700 гривень і в неї остаточно зіпсувався зір. Так, що її довелося покласти у лікарню для проведення операції, на яку потрібно вже 12 тисяч гривень. Хоча сам активіст плутався у своїх свідченнях, не міг відразу пригадати, де проживає його бабуся та її рік народження.

Приїхав дільничний, перевірив документи, встановив особи усіх прибулих і криміналу не знайшов. Так що офтальмолог продовжила свою роботу. Працювала вона цілу зміну, оскільки до неї зібралася велика черга пенсіонерів. Люди, які виходили від неї говорили, що ціна окулярів, які вона продавала, коливається від 200 до 700 гривень.

Серед людей почали ширитися розмови, що скандальна ситуація виникла через конкуренцію між різними фірмами з продажу окулярів. Таке припущення висловив і дільничний, але додав, що далі розбереться слідство.

Благодійність чи  комерція?

Як же так, організація благодійна, а окуляри продають? В чому суть ідеї?

За словами експертів медичного ринку, для того, щоб збільшити продаж товару, сучасні менеджери вдаються до різноманітних методів мерчандайзингу, які можуть привабити потенційних покупців – реклама,  акції “подарунок за покупку”, “1 + 1 = 3”, “цінопад” тощо. У даному випадку, з окулярами, схоже вдаються до прийому, коли не покупець йде товаром, а навпаки – продавець до покупця. До справи долучають благодійну організацію, заручаються підтримкою чиновників від медицини і все виглядає солідно. Однак благодійна організація не може займатися прибутковою діяльністю. З  цієї проблеми знаходять такий вихід. На когось, можливо навіть на лікаря, оформлюють ФОП. І тепер вже він не просто медик, а підприємець. І може продавати окуляри

Хоча є в цьому одна зачіпка – звідки беруться окуляри? Не офтальмолог же займається поставками товару. У нього є безпосередня робота – визначати, який зір у людини. А якщо офтальмолог підприємець і на офіційній роботі приторговує, заробляючи на цьому, це прямий конфлікт інтересів.

А як же права споживача і податкові зобов’язання?

Закон вказує продавцю, якщо за товар розраховуються готівкою, треба мати касовий апарат і покупцю видати чек. У Недогарках касового апарату не було, ніхто за окуляри чеки не видавав. Ніяких прав тепер у покупців немає. Наприклад, якщо ненароком відкрутиться дужка, це вже клопіт покупця, а не продавця чи виробника. Ремонтувати доведеться за власний кошт.

З іншого боку, ніякої звітності перед податковою не буде здійснюватися, що також є порушенням. Чи побачить хоч щось з цього поліція?

Куратор програми «Добре бачу», представник громадської організації «Ваш зір» Андрій Ковтун:

— Чому вас звинувачують, що ви вимагаєте гроші за псевдо лікування?

— Наша організація не займається лікуванням, ми лише організовуємо первинне обстеження населення, тобто діагностику. Ми приїжджаємо на безоплатній основі і проводимо огляди.

— Ви співпрацюєте з якимись лікарнями, вам делегують медика, чи як?

— Ні з якою лікарнею ми не співпрацюємо. Медики наймаються на роботу громадською організацією і працюють безпосередньо в ній. А людей ми, за необхідністю, направляємо до Печерського діагностичного центру. Там їм проводять повторне діагностичне обстеження, де підтверджують наш попередній діагноз, оскільки в наших умовах не завжди можна поставити точний діагноз.

— Ви працюєте зараз у Кременчуцькому районі, де ви зараз винаймали лікарів?

— У Кременчуці.

— А з якої лікарні?

— Ми не з лікарні винаймаємо, вони там працюють, дають оголошення в Інтернеті і ми набираємо.

— Скільки ви працюєте на цьому ринку?

— У Кременчуці і Полтавській області ми працюємо більше , ніж півроку.

— А скільки коштують окуляри?

— Там різні ціни, згідно з накладною. Накладну побачите, коли підете на прийом.

— А як може поєднуватися благодійність і водночас торгівля?

— Уявіть собі стоматолога без пломби. Такого ж не може бути. А ці окуляри — за зниженою ціною. Ми не порушуємо законодавства, окуляри продаються через ФОП (фізична особа – підприємець).

— А куди ви направляєте людей, конкретно з Недогарок?

— Ми не направляємо до якоїсь приватної структури, а до державного медзакладу. З Недогарок – на консультацію до Центральної районної лікарні Кременчука.

Головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Валентина Носенко:

— Учора я отримала дзвінок, що по Недогарках ходять люди, які представляються окулістами і продають окуляри. Але ж висіла об’ява, що сьогодні буде флюорографія разом з благодійним фондом та офтальмологом. Ті, що учора ходили, говорили, що сьогодні офтальмолога вже не буде і перевірки зору також. Але ж я учора нікому не доручала перевіряти зір і доповіла про це до сільської ради та своєму керівництву. Тож тих, хто ходив по селу та рекламував окуляри, просто виставили геть. А сьогодні, коли почав працювати офтальмолог, з’явилися молоді хлопці зі звинуваченнями на адресу лікаря. Тому я теж звернулася до поліції, аби правоохоронці встановили хто є хто, і викликала представника благодійного фонду. Але ж, ще у березні до мене надійшов лист із Департаменту охорони здоров’я із повідомленням про те, що у вересні цей благодійний фонд працюватиме у нас за програмою «Добре бачу». Люди приходять добровільно, ніхто їх не примушує обстежуватися і купувати окуляри.